Žijeme v době velkých výzev. Problémy naší doby jsou velmi složité. Nelze je řešit jednoduše, a přesto se opět vracejí - velcí bubáci, kteří používají zjednodušení, aby získali hlasy voličů. Jsme pevně přesvědčeni, že těmto silám je třeba čelit. Musí se jim čelit argumenty a odhodláním. Naším portálem JdeOVsechno.eu chceme přispět ke společenské debatě o tom, jak lze reagovat na extremismus a populismus. Jako nástupnická organizace sudetoněmecké sociální demokracie je pro nás velmi důležité vést tuto debatu v rámci německo-českého dialogu. Vždy jsme se cítili zavázáni k německo-českému dialogu.
V dobrých i ne tak dobrých časech.
*V sázce je vše - Těmito slovy zahájila Německá sociálně demokratická strana dělnická své memorandum ze září 1938. Pod vlivem národních socialistů v Německu se Sudetoněmecká strana Konráda Henleina vyvolala nepokoje v německy mluvících oblastech Československa. Sociální demokraté se svým memorandem zasazovali o demokratické řešení menšinové otázky v Československé republice. Vedla kampaň za to, aby se neupínala k jednoduchým řešením nacistů ve Německu a nacistů v Sudetech.
Rádi bychom poděkovali za finanční podporu při realizaci našeho projektu „Nie wieder“ následujícím subjektům:
Rádi bychom poděkovali následujícím organizacím za finanční podporu při tvorbě těchto webových stránek:
Rádi bychom poděkovali následujícím organizacím za jejich cennou spolupráci při provádění naší práce:
Jedenácté přikázání: „Nebudeš lhostejný.“
V letech 1938-1945 zde a v pobočných táborech nacisté zavraždili více než 30 000 lidí. Šlo o plánované, továrně organizované vyhlazování lidí. A nedělo se to za zavřenými dveřmi - dělo se to za bílého dne. Všichni o tom věděli.
Stalo se dříve nemyslitelné. A abychom parafrázovali Primo Leviho - může se to stát znovu. Každý desátý mladý člověk v Německu si nedokáže spojit pojem Osvětim, netroufám si říct, jak je to s Flossenbürgem. Nevím, kolik jich je v České republice, ale organizace Post Bellum zjistila, že 60 % mladých lidí v České republice neví nic o událostech roku 1938. A nejnověji: počet pravicově extremistických přestupků na německých školách roste jako nikdy předtím.
NIKDY VÍCE - závazek komunity Seliger k 80 letům od konce války. U východu z „Údolí smrti“, kde byla v roce 2009 instalována pamětní deska Společenství Seliger pro sudetoněmecké sociální demokraty, si účastníci jarního semináře připomněli oběti. Téměř přesně před 80 lety, 23. dubna 1945, byl koncentrační tábor Flossenbürg a jeho přeživší osvobozen americkými vojsky.
Je na nás, abychom šli příkladem
Udržovat památku, být pozorní a bdělí, to jsou naše úkoly.
Během exkurze na jarní seminář seligerského sboru se po vzpomínkové akci v Tachově vydali na cestu do Flossenbürgu. „Zde a v pobočných táborech bylo nacisty v letech 1938-1945 zavražděno hodně přes 30 000 lidí. Bylo to plánované, továrně organizované vyhlazování lidí. A nedělo se to za zavřenými dveřmi - dělo se to za bílého dne. Všichni o tom věděli,“ řekla na začátku svého projevu spolková předsedkyně Helena Päßlerová.
Více informací naleznete na: https://www.seliger-gemeinde.de/meldungen/92429-fruehjahrsseminar-2025/
Poté, co se v lednu 1933 v Německu chopili moci národní socialisté a začalo okamžité pronásledování politických odpůrců, nastalo hnutí uprchlíků. Mnoho sociálních demokratů skončilo například v Československu. Jak se jim zde ale žilo jako uprchlíkům? Níže uvedený článek zabývající se touto otázkou vyšel v listopadových novinách sudetoněmeckých sociálních demokratů.
80 let od konce války a vzpomínka na sudetoněmecké sociální demokraty
V květnu uplyne 80 let od konce druhé světové války. Byl to den osvobození od teroru nacionálních socialistů. Jako Seligerova obec stojíme v tradici sudetoněmecké sociální demokracie, a tedy v tradici těch sudetských Němců, kteří se postavili proti nacionálnímu socialismu a zároveň se přihlásili k podpoře demokratického Československa.
Jen někteří z nich unikli následnému pronásledování ze strany národních socialistů emigrací do světa. Mnoho dalších bylo zatčeno a deportováno do koncentračních táborů.
V každém národě se najde spodina méněcenných lidí
Běda národu, když se zločinci stanou vládci, když se jejich nohsledi stanou veliteli, když jsou přísežní pomocníci zákonem instruováni k účasti na zločinech a mládež je vychovávána k pohrdání ostatními lidmi. Pak se jiná rasa, jiné smýšlení, jiná víra, jiný národ stává obětí podlidí.
Tvář obětí by nás měla varovat, abychom v budoucnu zabránili vládě zločinných spodin našeho národa.
Ernst Paul, tehdejší spolkový předseda Seliger-Gemeinde, v předmluvě k publikaci Georga Hanse Trappa „Antlitz der Opfer“, září 1971.